Otázky a odpovědi

Protože Turistické známky s.r.o. neodpovídají na položené otázky, pokusím se to zde dělat za ně.
A protože jsou to mé odpovědi, nemusí být zcela správné.
Pokud tedy máte někdo nějaké upřesnění či novou otázku ozvěte se mi a já to opravím či přidám.

Jak je to s cenou TZ?
Turistické známky mají stanovenou jednotnou cenu 25,- Kč za známky v Čechách a 40,- Sk za známky na Slovensku. Vyšší cena je neoprávněná, neboť tuto jednotnou cenu má prodejce ve smlouvě. Tato informace o jednotné ceně TZ je uvedena jak na loňské, tak na letošní (2003) mapě (může vám to posloužit jako argument proč za 25,- Kč).
Jak je to s cenou mapy?
Mapa má stanovenou cenu 30,- Kč.
Proč nejsou zveřejněny Prémiové známky a vyobrazení jednotlivých známek?
Protože to má být pro vás překvapení, aby jste se měli na co těšit.
Proč se mapy posílají poštou, když i s poplatkama za složenku stojí 46,- Kč?
Pokud nechcete posílat mapu poštou, napište do Rýmařova, že nemáte o zasílání mapy zájem, a oni vám jí příště již nepošlou. Většina sběratelů si nechává mapu poslat, protože se domnívají, že je to nejrychlejší způsob, jak mapu získat.
Proč se nedá tisknout interaktivní mapa z oficiálních stránek?
Při rozhovoru s panem Davidem Holubem (TZ s.r.o.) a panem Vladimírem Veličkou (obchodní ředitel Kartografie Praha, a.s.) na Sovinci, byl pan Velička proti tisku této mapy.
Jak si lze zažádat o zaslání známky (české nebo slovenské)?
Jak o české, tak o slovenské známky si lze napsat do Rýmařova. Cena za kus (ať už je to česká nebo slovenská známka) je 25,- Kč + 10,- Kč na poštovné.
Lze si napsat i o Výroční známku, pokud při dané akci došly (např. Vystoupení skupiny REGO na Řípu, nebyly už v sobotu odpoledne a měly být až do neděle).
Zasílání známek funguje bez jakýchkoliv problémů, takže se nebojte o ně napsat.

Jak je to s firmou Ondruš na Slovensku nevím, ale zdá se, že zatím moc nefunguje (email ondrus@turisticke-znamky.sk na ně je zatím nefunkční, ale 20.8.2003 byl při aktualizaci stránek změněn na ondrusaspol@post.sk).
Jak je to s prémiovými známkami?
Na Prémiovou známku máte nárok, pokud máte deset po sobě jdoucích známek. V každé desítce můžete jednu chybějící známku nahradit žolíkem, kterého získáte s každou Výroční známkou. Uznávájí se jak číselně navazující desítky, tak ty, které navazují podle pořadí ze Seznamu turistických známkových míst. Bohužel seznam se neustále mění a doplňuje, a tak s desítkou podle seznamu může být problém. Proto je asi vhodnější posílat desítky číselné (což znamená počkat, než vzniknou všechna místa v dané desítce). Také v případě desítky podle seznamu budete mít problém dát dohromady všech 100 desítek, neboť dnes v řadě chybí některá místa, která brzy vzniknou. Např. dnes se uzná desítka 736, 738, 739, 742, 743, 744, 745, 746, 747, 748, ale chybí v ní místa 737, 740 a 741. V okamžiku, kdy tato místa vzniknou, budete mít problém je v nějaké desítce uplatnit.
Prémiové známky, stejně jako Putovní známka, jsou zdarma. Nemusíte posílat ani 25,- Kč za známku, ani 10,- Kč za poštovné.

Prémiové známky jsou očíslované a dostáváte je postupně podle jejich čísel. Za první desítku dostanete Prémiovou známku č. 1, za druhou desítku dostanete Prémiovou známku č. 2 atd. Nezáleží tedy na tom, jakou desítku pošlete. Záleží pouze na tom, kolikátou desítku máte.
Jak získat novoroční známku?
Některá místa ji prodávají na začátku roku, nebo si lze o ni také napsat do Rýmařova a nechat si ji poslat spolu s dalšími TZ.
Zde je přímo odpověď: Existují některé TZ, které v průběhu doby změnily vyobrazený motiv.
Jejich přehled najdete na stránce ostatní známky. Pokud máte nějaké další upřesnění či nějakou novou známku se změněným motivem, dejte mi vědět a já seznam zaktualizuji.
Kam se poděla v návštěvní knize kolonka na vyplnění vlastní www adresy?
Není již potřeba, neboť pokud napíšete www nebo e-mail adresu do textu poznámky, tak se z ní automaticky stane funkční odkaz (bohužel jsou některé adresy, na které to nefunguje, ale v Rýmařově snad brzy pochopí, že to se může jedině obrátit proti nim a mohou z toho mít pěknou ostudu). Donedávna se odkaz stal i z datumu (např. 7.7.2003 odkazuje na http://7.7.2003 ), což je možná již opraveno (nevím v poslední době nikdo datum do poznámky nenapsal). Ale asi není, jnak by nebyl odaz také z P.S., jak teď (15.7.) vidím v návštěvní knize.
Kdy bude aktualizovaná mapa na webových stránkách?
Mám-li posuzovat podle loňska, kdy to trvalo téměř čtvrt roku po vydání tištěné mapy, tak bych mapu očekával nejdříve v druhé půlce prázdnin.
Již byla aktualizovaná a stalo se 19.8.2003
Proč nevisí svisle?
Domnívám se, že velké množství známek způsobuje, že jsou vyráběny ve spěchu a díky tomu jsou vyrobeny nekvalitně. To se projevuje tím, že některé známky jsou vyraženy pouze z jedné strany, motiv je někdy „přepálený“ či známka není v ose kroužku na zavěšení. Také mám dojem, že s tím souvisí i stížnosti prodejců, že známky objednají a trvá dlouho, než je dostanou (donedávna jsem si myslel, že jsou to většinou jen jejich výmluvy) a také, že některé známky budou reklamovat (na jedné straně je motiv podivně povrchově poškozen a podobné problémy).
Kolik peněz jde na Konto Paraple?
Myslím si, že částka 30 000,- Kč je pouze „tiskový“ překlep. Že se jim omylem z částky ztratila jedna nula. Vycházím z toho, že je 719 TZ v Čechách + 26 prémiových známek = 745 známek celkem (vynechávám Slovensko, neboť z prodeje slovenských známek bych podporoval něco podobného na Slovensku). Vydělíme-li 30000 / 745 = 40. Takže pokud by z každé známky byla jedna koruna na Konto Paraple a částka by byla 30000,- Kč, znamenalo by to, že každé místo prodá pouhých 40 známek za rok. Domnívám se, že skutečnost bude spíše o tu nulu vyšší a tím tedy i příspěvek na Konto Parale by měl být vyšší.
Proč se nedočkáme odpovědí od Turistických známek s.r.o. na dotazy v knize návštěv, případně z poznámek k jednotlivým místům?
Při rozhovoru na 1. setkaní KSTS na hradě Sovinci s panem Davidem Holubem z Turistických známek s.r.o., mi na tuto otázku odpověděl, že nemá dostatek času na pročítání knihy návštěv. Takže chcete-li nějakou odpověď, pošlete dotaz e-mailem.

Technické připomínky a informace k českým TZ posílejte na k8@kreteni.eu
informace k ostatním státům můžete posílat Fredovi na adresu jardafredo (zavináč) gmail . com
za umístění slovenských TZ v mapě můžete poděkovat jednomu sběrateli z Nových Zámkoch,
takže pokud se někomu nezdá umístění nějaké slovenské TZ pište na adresu duricakarol (zavináč) gmail . com

Pokud jste se dostali na tuto stránku z nějakého vyhledávače,
tak správný vstup je ze stránky : https://k8.kreteni.eu/tz/