Anchor - kamenná stavebnice

Napsáno: 25.4.2007
Poslední aktualizace: 18.3.2009

Velmi mne potěšilo, když jsem na internetu zjistil, že byla obnovena výroba kamenné stavebnice, na kterou si vzpomínám z mladí, neboť jsem jí měl půjčenou - a to stavebnici No: 10, a velmi rád jsem si z ní stavěl (v paměti mám hlavně tento hrad).

Odkaz na web výrobce Anker Steinbaukasten GmbH a web výhradního distributora v Čechách.


Návštěvní kniha

Napsáno: 8.1.2008

Přidal jsem odkaz na návštěvní knihu, kam můžete napsat své postřehy či připomínky. Zajímavé informace z návštěvní knihy přepíšu do textu, aby se "neztratily" za přívalem nový příspěvků.


A díky tomu, že teď už jí i vlastníme, chtěl bych se podělit o své postřehy.

Napsáno: 25.4.2007
Upraveno: 1.1.2008

První mé zjištění při prohlídce katalogu kamenů bylo, že sice se píše, že stavebnice č. 4 + 4A odpovídá stavebnici č. 6, ale ve skutečnosti se stavebnicemi 4 + 4A získáme o 18 kamenů více, které, pokud bychom objednávali samostatně nás vyjdou na 994,- Kč, zatímco za stavebnice 4 + 4A zaplatíme pouze o 775,- Kč více (1775,- + 1975,- = 3750,- Kč), než za stavebnici č. 6 (2975,- Kč).

K objednání stavebnic 4 a 4A místo č. 6 mě vedla i myšlenka, že tím získám také předlohovou knížku ke stavebnici č. 4, kterou bych jinak neměl (a pro naší 4 letou dceru se ty jednodušší předlohy budou určitě hodit) - a je škoda, že se tyto předlohové knížky nedají stáhnout z webu.

Předlohové knížky ke stavebnicím 4 a 6 (jiné jsem zatím neviděl) mě trochu zklamaly. Mám dojem, že v nich jsou jen "ploché" stavby (tedy různé brány apod. zhruba jako zde) a chybí tam nějaké jednoduché domky, hrady či kostely. Naštěstí jsem našel web, kde jeden nadšenec má oskenované předlohy ze starých stavebnic (bohužel v současné době je nedostupný), kde tyto stavby jsou, takže jsem nelenil a dotisknul jsem předlohy z č. 2, č. 4 a č. 6. Zde bych ještě chtěl upozornit na domeček z č.6, který je zajímavý svou střechou do L a vzpomínám si, že jako malému klukovi mi dalo dost přemýšlení, než jsem vymyslel, jak tuto střechu postavit.

Když jsem stavebnice dostal do ruky, tak jsem narazil na nepřesnost v katalogu kamenů. A to sice, že u stavebnice 4A je uváděn menší počet kamenů č. 15, než je ve skutečnosti ve stavebnici obsažen (zároveň zde vidíte i o co je kombinace stavebnic č. 4 + 4A bohatší, než samotná stavebnice č. 6). Tento rozdíl v počtu kusů u č. 4A je dokonce i na nákresu, jak kameny složit do krabice - spodní řada červených kamenů na nákresu chybí. Já zde měl tři červené kameny č. 15, ale na obrázcích jinde (www.anchor.cz, www.ankerstein.de nebo www.anker-stein.de) je vidět, že červené jsou jen dva a ten třetí je žlutý, takže možná jejich barva záleží na momentálním stavu skladu. A tato nepřesnost v počtu kamenů je i na webech, kde je uváděn menší počet kamenů, než ve stavebnici ve skutečnosti je.

Stavebnice č. 4A má 68 kamenů a na webech je uváděno jen 65: www.anchor.cz nebo www.ankerstein.de


Oprava v počtu kamenů

Napsáno: 1.1.2008

Chtěl bych se omluvit za můj omyl při sčítání kamenů ve stavebnici č. 4. Měl jsem zde uvedeno, že obsahuje o 2 kusy kamene č. 15 více a teď během vánoc jsem zjistil, že to byl nějaký můj omyl. Takže výše uváděný rozdíl platí jen pro stavebnici č. 4A a uváděný rozdíl u stavebnice č. 4 jsem smazal (a opravil tabulky s počty kusů).


Můj oblíbený hrad z mládí

Napsáno: 2.1.2008

Protože Ježíšek nám splnil přání a nadělil nám další stavebnici a nějaké samostatné kameny (hlavně ty "vykousané" oblouky z Neue Serie, které v současné řadě stavebnic nejsou obsažené), tak jsme mohli postavit již výše zmiňovaný hrad.

Pokud bude chtít tento hrad postavit podle původního návodu z Neue Serie, tak budete potřebovat tyto kameny navíc.

No:žlutýčervenýmodrý
1944 
3123 
95a1  
100a1  
2104 1

A modrý kámen 210 je zde navíc i oproti té původní stavebnici č. 10, neboť zde se na střechu musel použít jeden červený (také je možné místo kamene č. 210 si přiobjednat kámen č. 208).

Upravený návod na stavbu ze současné stavebnice č. 10.


Městská strážní věž s bránou

Napsáno: 6.1.2008

Jak už jsem zmiňoval výše, tak se mi mnohem více líbí stavby z Neue Serie a tak další naší stavbou byla věž podle návodu. Její výška je 52cm.


Most s klenbou

Napsáno: 11.1.2008
Poslední aktualizace: 18.3.2009

Zhruba před rokem mě zaujala následující fotka mostu s klenbou. Bohužel už nevím na kterém webu to bylo, takže se omlouvám autorovi, že zde není uveden a není zde ani odkaz na stránky, kde jsem to viděl (a pouze si tenkrát uložil fotku) i když jsem se snažil ho znovu najít. A naštěstí se mi dnes (18.3.2009) autor ozval, takže přidávám odkaz na jeho stránku

Jak jsem posléze zjistil, tak na most se dá stáhnout návod na stránkách německého výrobce - kliknutím na CVA v sekci Downloads a je tam v části Vorlagenheft für die Kästen 10, 12. Spolu s tímto mostem tam jsou ještě další dva jiné a také jsem našel ještě jeden v sekci Downloads - Vorlagen, pod číslem 11 Strombrücke.

Protože ale všechny jsou ze stavebnice č. 12, kterou zatím nemáme a klenba mě hodně lákala, tak jsem se těmito návody inspiroval a snažil jsem se most s klenbou postavit ze stavebnice č. 10.

A zde máte výsledek.


Kostel

Napsáno: 18.1.2008

Další ze staveb z Neue serie je kostel s návodem a dokončení návodu na další straně. Na jeho stavbu je třeba mít navíc následující kameny k dnešní stavebnici č. 10.

No:žlutýčervený
193 
31 2
98a1 

A pak mírně improvizovat při stavbě střechy (při druhém pokusu jsem nepoužil kámen 100 spolu se dvěma kameny 318, ale stačily mi na to kameny 15 a 110 a zapomněl jsem to nafotit). Viz následující obrázek.

A poslední drobná náhrada je při stavbě střechy věže, kde ve středu je kámen 31, který se nahradí dvěma kameny 69 a pak se ještě mírně improvizuje při tvorbě "ozdob" na vrcholu věže (nebo musíte mít navíc ještě další dva žluté kameny 31).


Rozhledna

Napsáno: 9.2.2009

Popadla mě myšlenka rozhledny, která by měla schody na svém vnějším obvodu a tak jsem se postil do její realizace.

A zde máte výsledek.


Objednávka samostatných kamenů

Při listování v katalogu kamenů mě napadla myšlenka zkumulovat požadavky od více lidí a vše objednat najednou. Co mě k tomu vede? Hlavně to, že pokud se objednávají kameny mimo běžnou produkci, tak je třeba zaplatit ještě paušální poplatek, který by se tím relativně zmenšil, pokud by se platil za víc kusů najednou, a pak by se také dalo využít slevy při odběru více než 100 kusů kamenů.

Pokud se někomu tato moje myšlenka líbí, dejte mi vědět emailem na k8@kreteni.cz a já bych zde stvořil něco na evidenci požadavků, tak, aby bylo vidět, o co má kdo zájem a co by se tím pádem vyplatilo si také objednat, aby se ten paušální poplatek rozložil na více objednávaných kamenů.To je zatím vše, budou-li nějaké pěkné stavby, přidám pár fotek, nejspíš ale až přibudou další stavebnice, aby bylo z čeho stavět.