Neděle 15.4.

Snídaně: čaj, káva, mléko, Rama, bílý chléb, meruňkový džem, měkký salám, uzený sýr, jablko, míchaná vajíčka, slanina
Večeře: zeleninová polévka s noky, pečené kuře s brambory, ananasový a švestkový kompot, hrášek

     Dnes se ostatní jeli koupat do lázní Gelért, které jsou secesní a mají být nejluxusnější v Budapešti. My se zafixovanou rukou v šátku z nemocnice jsme jeli žlutou trasou metra opět do našeho oblíbeného muzea, kde jsme si prohlédli zbývající expozice, na které nám minule nezbyl čas. Kromě obrazů, které jsme procházeli znova, jsme viděli ještě antické památky. Pak jsme asi půl hodiny čekali na parkovišti, než se k nám dostal náš autobus s ostatními z lázní, protože dopravní situace v Budapešti je docela složitá, zejména nájezd na mosty je z mnoha stran dost omezený.
     Odpoledne jsme navštívili botanickou zahradu ve Vácrátótu, která byla založena ve 2. polovině 19. století. Je zde 1 skleník s tropickými rostlinami, z kterých nás zaujal např. banánovník (právě kvetl) a kávovník, dále rybníček, arboretum a zahrada, na které byly systematicky vysázeny různé užitkové rostliny, ale po zimě jich tam ještě nebylo moc vidět. Celkem zde má být více než 5000 různých druhů rostlin.
     Cestou zpět jsme se zastavili ještě ve starobylém městě Vác, kde byla spousta kostelů. Bylo ale už pozdě, a tak se nám nepodařilo nikde získat nějaké bližší informace. Barokní vítězný oblouk byl postaven u příležitosti návštěvy Marie Terezie roku 1764. Dlouho jsme ho nemoli najít, ale nakonec jsme ho našli těsně před odjezdem, protože byl až na druhém konci města, než ostatní památky. Taky nás zaujala Vácovská slovenská menšina, která měla na konci historického centra svou budovu. Z města jsme odcestovali přívozem k nám na ostrov, kde již čekal náš autobus, který se musel vrátit přes nejbližší most (Arpádův v Budapešti) protože na přívoz se nevešel, a dovezl nás posledních pár kilometrů na druhou stranu ostrova. Večer jsme začali balit a chystat se na cestu zpátky k našim domovům.

Obrazový průvodce - Szépmüvészeti Muzeum
Obrazový průvodce - Vácrátót a Vác