Pátek 13.4.

Snídaně: čaj, káva, mléko, Rama, bílý chléb, žemle, meruňkový džem, tavený sýr
Oběd: rajská polévka s rýží, rybí prsty, brambory, rajčatový salát
Večeře: olejovky, rajče, bílý chléb, Rama, džemy, čaj, ...

     Dnes nás probudilo sluníčko, ale prudce se ochladilo. To jsme zjistili, až když jsme vystoupili z autobusu v Ostřihomi, kde nám byla strašná zima.
     V Ostřihomi na Vánoce roku 1000 byl korunován první maďarský král sv. Štěpán, který zde založil maďarský stát. Město se také stalo sídlem maďarských arcibiskupů, kteří jsou pochováni v kryptě katedrály. Kryptu společně s katedrálou jsme si prohlédli. Vedle katedrály je pokladnice, která byla zavřená, a tak jsme korunovační poklad neviděli. Něco málo jsme nakoupili, vyfotili a těšili se do tepla.
     Po obědě jsme jeli do Budapešti, kde byly na programu další lázně - Szechenyi. Nám se do nich nechtělo, a proto jsme raději navštívili Muzeum krásného umění - Szépmüvészeti Muzeum. Viděli jsme zde egyptské mumie, gotické umění, moderní umění, gobelíny, tapisérie a mnoho krásných obrazů od gotiky, přes renesanci, baroko, klasicismus až po impresionisty. Měli jsme co dělat, abychom to za 2 hodiny celé proběhli, ale nestihli jsme jedno celé křídlo v přízemí a neviděli jsme ani všechny místnosti v 1. patře. Pak jsme se sešli s ostatními a dověděli se, že máme ještě na 1,5 hodiny rozchod. Tak jsme si ještě prošli okolí vodního zámku, který má připomínat několik dalších zámků v Maďarsku. Obešli jsme ZOO a lázně Szechenyi, a potom konečně zapadlo sluníčko a mohli jsme se plně věnovat prohlídce večerní Budapešti. Odjeli jsme na Budín, jako včera s průvodkyní, na rybářské bašty, kde je Matyášův kostel a odkud je pěkný výhled na město. Vrátili jsme se ve 22 hodin a ještě jsme večeřeli. My měli celý den službu, tak jsme si ji opravdu užili, když se jedlo 3x. Odpoledne bylo 14°C, ale foukal studený vítr a večer bylo už jen 3-6°C.

Obrazový průvodce - Ostřihom
Obrazový průvodce - Budapešť
Obrazový průvodce - Szépmüvészeti Muzeum